Yavru kedilerde beslenmeYavru Kedilerde Beslenme Diagramı

Yavru kedilerde beslenme’nin bilinçli ve dengeli olması yaşamın temel şartlarından birisidir. Bu konuda yapılabilecek yanlışlar yaşam kalitesi ve genel sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkiler (kas ve iskelet gelişim eksikliği, bağışıklık sistemi yetersizliği, bozuk tüy yapısı, sindirim sistemi problemleri gibi) doğuracaktır.

Yavru kedi beslenmesi söz konusu olduğunda daha dikkatli olmak bir zorunluluk halini almaktadır. Çünkü kediler daha seçici canlılardır ve bu nedenle onları belli diyetlere uydurmak oldukça zordur. Yapıları gereği kediler daha fazla protein tüketmek zorundadırlar. Yine yapıları gereği bazı maddeleri (Taurin, A vitamini, Arakidonik asit gibi) hayvansal kökenli gıdalardan karşılamak zorundadırlar. Ayrıca kediler köpeklerden daha sık yemek yeme ihtiyacı duyarlar.

Örneğin yetişkin bir köpek günde bir veya iki öğün yemek yiyerek yaşamını sürdürürken bu kedilerde 4-5 öğün olmak zorundadır. Ayrıca kedilerin enerji ihtiyacı vücut ağırlıklarına kıyaslandığında çok fazladır. Yavru bir kedinin enerji ihtiyacı ise yetişkin bir kediye göre daha fazladır.

Yeni doğan yavruların beslenmesi

Doğumun hemen sonrasında annenin memelerinden salgılanan kolostrum, içerdiği antikor ve diğer immun (bağışılık) maddeleri ile yavru kedi ve köpeklerin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olur. Bu koruyucu maddeler sadece ilk 24 saat içerisinde yavrunun bağırsaklarından emilebildiğinden, doğumdan hemen sonra anne tarafından emzirilmeleri gelecek günler için çok büyük önem taşımaktadır.
Doğumu takiben ilk 24 – 72 saat içerisinde annenin sütü kolostrum’dan normal süte dönüşür. Yavrular ilk 3 – 4 hafta boyunca, günde minimum dört yada altı kez emzirilmelidir. 4 haftalığa ulaşıncaya kadar anne sütü normal gelişim için yeterlidir. Bu sürenin sonunda anne sütü yavrunun artan yüksek miktardaki kalori ihtiyacını tek başına karşılayamayabilir. Bu yüzden yavrulara anne sütünün yanı sıra takviye olarak yavrular için hazırlanmış süt tozlarından ve takriben 5 haftalıktan sonra yaş mamalardan verilebilir. Aksi taktirde yavrularınız kabızlık sorunu yaşayabilirler.

Anne sütü sağlanamıyorsa

Ancak doğum sonrası herhangi bir nedenle anne sütü sağlanamıyorsa o zaman beslenme dışarıdan karşılanmalıdır. Bunun için hemen hemen anne sütüne yakın biyolojik yararlılık sağlayan hazır yavru kedi süt tozları vardır. Bunların kullanılması yavrunun sağlıklı gelişimini sağlayacaktır.
Bu durumda dikkat edilmesi gereken şey anne olmadığı için yavrunun dışkısı, idrarı takip edilmeli ve varsa gazı giderilmelidir.  Yavru kedilerin belirli miktarda gaz çıkarması normaldir. Şayet kedi sık ve kötü kokulu şekilde gaz çıkarıyorsa bu durum öncelikle kedinin midesinde ya da bağırsaklarında bir sorun olduğunu ihtimalini doğurur.

8 hafta – 12 ay arası beslenme

Bir çok yavru en geç 8 haftalıkken sütten kesilirler. Bu döneme gelindiğinde yavrular yavaş yavaş sütten kesilmeli ve mamalara geçiş yapılmalıdır. Bu mamalar yavrunun tüm ihtiyacını karşılayacak biçimde olmalıdır. Sık sık , azar azar verilmeli, dışkı kontrolüne devam edilmeli, ishal veya kabızlık gibi sorunlar derhal çözülmelidir. Mamalara geçişle beraber temiz ve taze içme suyu sürekli olarak önünde bulundurulmalıdır. Daha öncede belirtildiği gibi yetişkin olana kadar geçen süre içinde beslenme çok büyük önem taşır ve bu nedenle kedinize vereceğiniz gıdaların özen ve dikkatle seçilmiş olması gerekir. Yavru kediler erişkinlere oranla üç kat daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Fakat küçük ağız, diş ve mide yapıları aldıkları ve sindirdikleri gıdanın miktarını büyük oranda kısıtlar.

Bu nedenle yavru kedilerde beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek sindirilme özelliğine sahip, hayvansal kaynaklı gıdalar ile beslenmeleri daha faydalı olacaktır.

Artık kediniz ilk yılının hangi evresinde olursa olsun ona yardımcı olabilir, onu birlikte geçireceğiniz uzun ve sağlıklı bir yaşama hazırlayabilirsiniz.

 

Önceki İçerikKist Aşısı
Sonraki İçerikYetişkin Kedilerde Beslenme