Öksüz Yavru Kediler için Bakım Rehberi

1-6 Haftalık Yavru Kedi Bakımı

Annesi tarafından terk edilmiş veya annesini bir nedenle kaybetmiş yavru bir kedi buldunuz ise yapabilecekleriniz ile ilgili tüm detayları, “Öksüz Yavru Kedi Bakımı” başlıklı bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Öksüz bir yavru olduğunu düşündüğünüz o tatlı kedinin, aslında bir annesi olabileceğini ve besin bulmak, çevre kontrolü veya yavrularını korumak  için kısa bir süre yavrularını yalnız bırakmış olabileceğini düşünerek; yavru kedinin yalnız ve terk edilmiş olduğundan emin oluna kadar yavruları uzaktan kontrol ediniz. Zira bizlerin yapmaya çalıştığı bakım ve beslenme desteği hiçbir zaman Anne Bakımının yerine geçemez. Bu yüzden anne nerede sorusunu sormanızda fayda var. Eğer yavrular temiz, bir arada sessizce yatıyorlarsa, karınları da hafif şişkin ise anne kedi büyük ihtimal bebekleri ile ilgileniyor ve yukarıda saydığımız amaçlar doğrultusunda yuvadan uzaklaşmış ve başına kötü bir durum gelmemiş ise (trafik kazası, insan ve hayvan saldırıları gibi.) mutlaka geri dönecektir. Birkaç saat o bölgeyi takip etmenizde fayda bulunmaktadır. Yavruların yanına 3 saatten uzun bir süre annenin gelmediğini görürseniz veya yavrular pis, bakımsız, devamlı miyavlayan ve karınlarında bir şişlik yok ise bu yavruların öksüz olma ihtimalleri yüksektir. 4 haftalıktan küçük yavru kedilerin bakımları ciddi özveri ve ilgi isteyen bir durumdur. Eğer böyle bir sorumluluğun altına giremeyeceğinizi düşünüyorsanız annenin gelmesini beklemeniz en ideal davranış olacaktır.

Öksüz Yavru Kedi Bakımı

Tüm kontrollerinize rağmen yavruların öksüz kaldığına inancınız tam oluşmuş ise bakımları ile ilgili yapabilecekleriniz şu şekilde detaylandırılabilir.

Vücut Sıcaklığı ve İlk yardım

Yavru kediyi elinize aldığınızda hissedeceğiniz ilk şey düşük vücut sıcaklığıdır. Çünkü 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmamaktadır. Bu yüzden yavrularda kısa sürede vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içine koyun. Battaniyenin altına sıcak su torbası veya sıcak su doldurulmuş bir pet şişe konulmalıdır. Battaniyenin üstünden torbaya elinizi değdiğiniz de elinizi yakmayacak bir sıcaklık sağlamanız gerekmekte. Eğer yavru kedi halsiz ve kendini bırakmış halde ise vücut ısısını yükseltmeye çalışmaktan hemen beslemeye çalışmalısınız. İlk destek olarak biraz şekerli sudan (%5-10) birkaç damla ağzına damlatabilirsiniz. Bir su bardağına(200 ml) ½ veya 1 tatlı kaşığı(10 gr) bal bu orana yakın bir değer sağlar. Eğer yavru yutkunamayacak şekilde halsiz ise balı parmağınızla ağız kenarına sürerek yalanma refleksini oluşturmayı deneyin.

İlk muayene

Bu işlemleri yaptıktan sonra en kısa sürede bir Veteriner Kliniğine uğramanız gerekmektedir. Hem genel durumunun muayenesi hem de bakım metotlarının detaylı anlatımı için çoğu Veteriner Hekim size ücretsiz olarak yardımcı olacaktır.

Genel muayenesi yapıldıktan, bakım detaylarını öğrendikten sonra eve götürebilirsiniz. Eğer Veteriner Hekim ek bir öneri getirmemiş ise evde onun bir kutu yatak hazırlayın. Bu amaçla çok geniş ve çok yüksek olmayan bir karton kutu işinizi görecektir. İçine sıcak kalması amaçlı bir battaniye koyun. Ufaklığı da hazırladığınız bu yatağın içine yerleştirin. Mümkünse çok ışık almayan sıcak bir oda (18-21⁰C) ufaklık için iyi olacaktır. 4 haftalık olana kadar vücut sıcaklık kontrolü en önemli hususlardandır.

Besleme

Beslenmede ilk akla gelen pastörize inek sütü kullanımıdır. Fakat inek sütü, kediler için hem yeteri kadar besleyici değil hem de ishale neden olabilecek özelliktedir. En ideali kolay hazırlanabilir yavru kedi/köpek süt tozlarından kullanmaktır. Bunu herhangi bir Veteriner Kliniğinden veya Pet mağazasından temin edebilirsiniz. Yine aynı yerlerde satılan yavru kedi/köpek biberon setlerinden de almanız gerekmekte. Eğer bunları bulamıyorsanız keçi sütü ufaklıklar için en idealidir.

Biberon seti ve süt tozunu temin ettiyseniz ilk olarak biberon ağızlığının en üstüne “X’’ harfi şeklinde makasla bir delik açmanız gerekir. Çok küçük bir delik açmanız, yavrunun zor süt içmesine ve çabuk yorulmasına. Büyük bir delik açmanız, sütün yavrunun ağzına dolmasına ve nefes alamamasına neden olur.
Biberon seçiminde özellikle dikkat etmeniz gereken konu; biberon emziğinin kauçuk malzemeden üretilmemiş olmasına dikkat etmenizdir. Çünkü kauçuk yağda eriyen bir özelliğe sahiptir ve sütte var olan yağ miktarı kauçuğu eritmek için yeterlidir.

biberonla kedi besleme uygun pozisyon, kedi besleme, Öksüz Yavru Kedi BakımıBiberonla besleme

Biberonu hazırladıktan sonra içine aldığınız süt tozunun karışım oranlarına uygun süt hazırlanır. Yavru baş tarafı hafif yukarıda olacak şekilde eğimli; sırtüstü yatar pozisyonda bir elinize alınır. Diğer elinize alacağınız biberon ile yavaşça beslenmeye çalışılır. Biberon yaklaşık 45 derece açı ile tutulmalı ve sıkılmamalıdır. Yavru emebileceği kuvvette sütü çekmelidir. Zira sütü akciğerlerine kaçırma riskiniz bulunmaktadır. Eğer böyle bir şey gelişirse ufaklığı baş aşağı tutarak göğsüne hafif masaj yapmanız gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen ufaklık yemiyorsa bir Veteriner Hekim ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Besleme miktarı ve aralıkları

Ortalama bir kedi yavrusu her 100gr lık vücut ağırlığı için 30ml süte ihtiyaç duyar. 1 haftalığa kadar olan yavrular her 2-3 saatte bir, 2 haftalıklar 4-6 saatte bir, 3 haftalık ve sonraki yaştakiler 6-8 saatte bir beslenmelidir. Eğer gelişmesi çok hızlı değilse ve öğünlerin yeterli gelmediğini düşünüyorsanız ek öğünler verebilirsiniz. Bunun dışında zorla fazla vermeye çalışmayın. Karın şişkinliği sizin için güzel bir görsel uyarıdır.

Besleme sonrası oluşabilecek mide gazları için sırtına hafifçe vurarak bu gazı çıkarmayı deneyin.

4-5 haftalıktan büyük yavru kediler için artık sütle beslemeye çok ihtiyaç yoktur. Çeşitli markalar tarafından hazırlanmış konserve mamalardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Parçalar büyük geliyor ise konserveyi rondodan geçirip öyle verebilirsiniz. Veteriner sınıfı özel diyet mamalarından da kullanabilirsiniz. (Hills a/d, Royal Canine Recovery, Purina CN gibi )

İdrar ve Dışkı yaptırma

Normal ortamlarında anne kediler yavruların idrar ve dışkı yapma isteklerini tetiklemek için yavruların arka bölgelerini yalarlar. Öksüz yavrularda bu uyarımı hafif ıslak mendil ile bu bölgenin yavaşça silinmesi ile sağlayabilirsiniz. Her öğün sonrası nemli bir pamuk veya bebekler için özel olarak hazırlanmış ıslak mendil (alkolsüz) ile bölge yavaşça silinir. Birkaç silme sonrası ufaklığın idrar yapması gözlenir. Dışkılama için buna ek olarak karın bölgesine de aynı anda masaj uygulanabilir. Çok hızlı ve sık olarak yapılan silme hareketi deride tahrişe neden olabilir. Yine bölgede dışkı ve idrarla bulaşık alanlar tahrişe sebep olur. İdrar yapımı ve dışkılama sonrası bölge iyice temizlendikten sonra temiz bir bez ile bölgedeki nem alınır.

Kedi kumuna geçiş

4 Haftalıktan büyük yavrular artık kuma yapabilecek pozisyona gelmişlerdir. 4 haftalıktan sonra yavrular öğünleri sonrası bentonit denilen hazır doğal kedi kumu üzerine konularak orada zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Başlangıç için kristal kum kullanımı çok iyi değildir. 8 haftalık olmasına rağmen hala kuma yapmayı öğrenememiş kedi yavruları için görsel bir örnek gerekmektedir. Yani ondan büyük ve kuma tuvalet yapmasını bilen bir başka kedi ile birlikte yaşaması ona bakarak kısa sürede tuvalet eğitimini ufaklığa kazandıracaktır.

Parazit Kontrolü

Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok ama çok kirli olsa bile ilk birkaç gün yıkanmamalıdır. Bebekler için hazırlanmış bebek ıslak mendilleri ile genel bir temizliği yapılabilir. Bunun dışında her besleme sonrasında ufaklıkların anneleri gibi; kirli olabilecek bölgeleri hafif nemli bir bez ile silmeniz faydalı olacaktır. Özellikle ağız kenarlarında bulaşık olabilecek süt artıkları yavaş hareketler ile çok bastırmadan nemli bez ile silinmelidir. 1 Haftalık bakım sonrası her şey yolunda gidiyor ise ufaklığı hava akımına maruz bırakmadan, hızlıca yıkanıp kurutabilirsiniz.

Genel temizlik

İshal olan yavruların popoları dışkı ile bulaşık ise o bölgenin ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Yıkama sonrası fön makinesi en düşük hızda ve yakıcı olmayan sıcaklıkta kullanılabilir.

Yavruların kulak içleri de kontrol edilmelidir. Yoğun siyah pisliğin varlığı normal bir kir olabileceği gibi bazı kulak akarlarının varlığına da işaret olabilir. Böyle bir durum varlığında bir Veteriner Hekim ile diyaloğa geçmelisiniz.

Eğer yavru kedinizin üzerinde pire görürseniz bir Veteriner Hekim ile görüşerek yaşına uygun pire ilaçlarından birini kullanınız. Eğer yavrunuz pire ilacı kullanamayacağınız kadar ufak ise pire tarağı ile pireleri uzaklaştırmaya çalışın. Bunun için önce ufaklığı tekrar kullanmayacağınız beyaz bir havlu-bez içine koyun yavaşça tarayın. Dökülen pirelerin üzerine havlu ile kapatıp işlem bitince havluyu dış ortamdaki bir çöpe atın. Pire temizliği sonrası isterseniz ufaklığı özel kedi şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Ufaklık pire ilacı kullanabilecek yaştaysa Veteriner Hekiminizin önereceği bir ilacı kullanmanız yeterli olacaktır.

Deri ile ilgili diğer hastalıklar yönünden ufaklığın vücut yüzeyini kontrol edin. Belli bir alanda dökülmeler kabuklanmalar varsa ve devamlı bir kaşınma hali bulunuyorsa Veteriner Hekiminiz ile görüşün.

Oyun

Sizin için en kolay ve eğlenceli kısmı bu bölüm büyük ihtimalle. Ufaklığın temel ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve beslenme dışında onun sosyalizasyonu ve mutlu bir ruh hali için ihtiyacı olan en temel şeylerden biri oyundur. Özel bir oyuncağa ihtiyacınız yok, parmaklarınızı önünde gezdirmeniz bile oyun için yeterlidir. Ufak bir ip, küçük bir ambalaj oyun için yeterlidir. Genlerinde var olan avcılık yeteneği, ufak bir nesnenin önünden geçmesi ile harekete geçecektir. Beslenme ve dinlenme zamanları dışında yapacağınız oyun oynama aktivitesi hem onun vücut kondisyonunu iyi tutacak hem de mental becerilerini arttıracaktır.

6 Haftalıktan büyük yavrular için artık rutin yavru kedi bakım prosedürlerini takip edebilirsiniz. (Konuyla ilgili makalemiz için tıklayınız.)

Son olarak

Tüm bu anlatılan hususlar yoğun bir emek ve sevgi ile üstesinden gelinebilecek konulardır. Fakat başarılı bir sonuç alamayarak ufaklığın kaybı yaşanır ise; inanın hata sizde değildir. Sizler ne kadar uğraşsanız da engel olamayacağınız bazı durumlar var. Son ana kadar fedakârca yaptığınız her şey, sizin için bir kazançtı eğer olur da tekrar böyle bir durumla karşılaşırsanız korkmayın siz artık deneyimli bir yavru kedi bakıcısısınız.

Summary
Önceki İçerikYaşlı Kedilerde Beslenme
Sonraki İçerikKediler Neden Tırmalar?