Ana Sayfa Petler Kedi Kediler Neden Çok Uyur ?

Kediler Neden Çok Uyur ?

2340
Kediler Neden Çok Uyur konusunda uyuyan sevimli bir kedi

Evimizin neşesi kedilerimizin neden bu kadar çok uyuduğunu hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda uykuculuklarının sebeplerini gelin hep beraber inceleyelim.

Kediler Neden Çok Uyur ?

Kediler doğası gereği vahşi canlılardır. Çok uyur gibi görmemizin nedeni gündüzleri en çok uyuduğu dönem olmasıdır. Geceleri bazen hiç uyumazlar çünkü vahşi canlılardan olan kedilerde gece avlanma ve yiyecek bulmaya davranışları görülür. Evcil kediler ise alışkanlıkları değişen kedilerdir. Gündüzleri yemeklerini yedikleri ve yemek arama arayışına girmedikleri için bu tarz uyku görülmeyebilir. Kediler uyandıktan sonra yemek yerler. Gerekli enerjiyi alır ve uyumaya devam ederler.

Kediler uyku sanatında usta olmalarına rağmen, uykuları hafiftir. En ufak gürültü veya dokunma ile uyanma eğilimleri genetik olarak hayatta kalma mekanizmalarıdır. Hızlı bir şekilde uyanmak ve tetikte olmak için yetenekleri vardır. Şimdi bu sevimli arkadaşlarımızın uykuculuklarının sebebini anlayalım.

Kediler Neden Çok Uyur konusunda uyuyan sevimli bir kedi, Kediler Çok Uyur

Can Sıkıntısı

Doğal yaşamlarında yiyecek aramak, bulmak ve yakalamak gibi çok hareketli Kediniz herhangi bir oyun arkadaşı, oyuncak ya da sizinle geçirebileceği vakit bulamaz ise canı sıkılır. Evcil bir kedi yalnız bırakıldığında çok çabuk sıkılır ve uyumak en iyi çözüm gibi görünür.

Şişmanlık

Kilolu bir kedi uyuşuk ve yavaş olur. Fonksiyonları ve hareketleri türdaşlarına göre oldukça zordur. bu sebeple çok kolay yorulurlar.Dinlenmek için en iyi yol uyumaktır.

Avcılık

Kediler doğada yırtıcı hayvanlardır bu da yiyecekleri için avlanmaları gerektiği anlamına gelir bu da çok fazla enerji harcamak demektir. Avcı bir kedinin harcadığı enerjiyi geri kazanması için uyuması gereklidir. Evcil kedilerimizin avlanma derdi olmasa da uyuma alışkanlıkları hala devam etmektedir.

Kediler Neden Çok Uyur konusunda uyuyan sevimli bir kedi

Hastalıklar

Kediniz eğer kediniz çok hareketsiz ve sürekli uyuyor ise en kısa zamanda veterinere gitmeniz gerekmektedir. Nemi ve hipotiroidi gibi hastalıklar kedinizde güçsüzlüğüne neden olabilir ve bu da kedinin normalden daha çok uyumasına neden olabilir.

Yaş

Bir yaşın altındaki bebekler gün boyu uyuma eğilimindedir tıpkı insanlar gibi, yavru kediler de büyürken yetişkin kedilerden daha çok uyumaktadır. Eklem sorunları ve artrit gibi sağlık sorunları da onların hareketliliğini etkiler ve yavaşlatır. Kedilerin günde 16 saate kadar uyuması normaldir ancak yavru kedilerin ve yaşlı kedilerin daha çok uyuyabileceklerini unutmamakta fayda var.

Hava Durumu

Kediler de tıpkı bizim gibi hava şartlarından etkilenmektedir. Kapalı bir ortamda yaşasalar bile, soğuk ve yağmurlu bir gün kedinizi daha uykulu yapacak ve böyle bir günde kediniz hemen uyumak için sıcak bir köşe arayacaktır.

Zamanlama

Kediler alaca-karanlık hayvanlarıdır. Gece karanlık saatlerde ve gündüz saatlerinde uyumaktadırlar. Özellikle yavrular olmak üzere kediler genellikle geceleri ve sabaha karşı ayaktadırlar. Ancak bazı kedilerin sevdikleri ile vakit geçirebilmek için uyuma alışkanlıklarını değiştirdikleri görülmüştür. Hatta bazı kediler uyuma saatlerini yemek saatlerine uygun hale getirirler. Bu nedenle evcil kedilerin uyuma süreleri farklı olabilmektedir.

YORUM YOK