Salmonelloz Enfeksiyonu

Salmonella Bakterisi, Salmonelloz EnfeksiyonuSalmonellosis

Hastalık etkeni

Salmonelloz Enfeksiyonu etkeni olarak bir çok salmonella türü vardır. Fakat kedilerde en çok görülen tür salmonella typhimuriumdir. Kedilerde görülen gastroenteritisin başlıca sebeplerindendir.

Hastalığın bulaşma yolu

Başlıca hastalık kaynakları kirlenmiş sular, sığır veya kümes hayvanlarından yapılmış yemeklerin iyi pişirilmemesi, bakterinin bulaştığı eşyalar, kemirgenler, böcekler ve kuşlar tarafından enfekte edilen hazır mamalar ve hayvanların toplu olarak bulundukları yerlerdir.

Hastalığın gelişimi

Bakteri vücuda girdikten sonra ince bağırsak, kolon ve çevre lenf yumrularında yerleşir. Ayrıca karaciğer ve dalak da enfekte olabilir. Bakteri 3–6 hafta boyunca zaman zaman vücuttan dışarı atılabilir. Hastanın yaşı, genel sağlık durumu, beslenme durumu ve çevre şartları bakterinin hastalık yapıcı etkisini belirler.

Hastalığın belirtileri
 • Gastroenteritis
 • Kilo kaybı
 • İshal (sulu veya mukuslu olabilir ve bazen taze kan bulunabilir)
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Patolojik uyku hali
 • Merkezi sinir sistemi semptomları (aşırı heyecan, koordinasyonsuzluk, körlük ve havale)
 • Hamile hasta kedilerde yavruların ölü doğumuna sebep olabilir.
 • Bazı hastalar her hangi bir semptom göstermeden de taşıyıcı olabilir.
Hastalığın tanısı

Salmonella enfeksiyonu dışkı örneğinin test edilmesi ile tespit edilebilir. Ancak, çoğu vakıada test sonuçları çıkmadan hastalık belirtileri ortadan kalkmaktadır.

Hastalığın Tedavisi

Salmonella enfeksiyonları genellikle 5-7 gün içerisinde kendiliğinden geçer ve çoğu zaman ağızdan sıvı alımını arttırmak ve dinlenme dışında özel bir tedavi gerektirmez. İshal ve kusması çok şiddetli olan hastalarda ise damardan sıvı tedavisi gerekebilir. Antidiyareik ilaçlar krampları azaltabilir ancak ishal süresini arttırırlar. Bakterinin kan dolaşımına girmesi, immun sistem yetersizlikleri gibi ciddi durumlar dışında tifo olmayan salmonella enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılması bakterinin vücuttan atılım süresini uzatabilir, başkalarına bulaşma ve hastalığın tekrarlama riskini arttırabilir.

Hastalıktan korunma
 • Salmonella organizmaları günlük dezenfektanlarla kolayca elimine edilebilir.
 • Hasta kedilerin dışkıları temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir.
 • Hasta hayvanlarla uğraşanların ellerini iyi yıkamaları ve çevre temizliğine dikkat etmeleri gerekmektedir.
Sonuç

Hastalık teşhis edildikten sonra tedavi çok zor değildir. Yinede hastalığı hafife almamak ve gerekli destek tedavinin düzenli olmasını sağlamak gereklidir. Ayrıca tedavi olanların dahi bir süre daha bakteriyi dışkılarıyla attıklarını akılda tutmak faydalı olur. Hastalık insanlara bulaşabilirse de basit hijyenik kurallarla bu risk minimuma indirilebilinir.

Makale içerikleri yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.Makale içerikleri yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Önceki İçerikToksoplazma Enfeksiyonu
Sonraki İçerikKist Hidatik