Mantar

1697
Trichophytosis (Mantar)

Mantar

Trichophytosis

Kedilerde tricophytosis neden olabilen bir çok mantar türü vardır. Bunlardan; Microsporum Canis, M.Gypseum, Trichopyton Mentagrophytes, M.Felis en fazla görülen mantar türleridir.

Hastalığın gelişimi

Deriye ulaşan mantar 2 gün içerisinde kıl folliküllerine yerleşir. Kıl folliküllerinde yangısal bir ödem şekillenir ve ikincil bakteriyel enfeksiyonların devreye girmesi sonucu hastalık ortaya çıkar ve follikulitis şekillenir. Bu durum kıl dökülmesine ve apse oluşmasına yol açar. Kıllar çabuk kırılır ve dökülür. Hastalığın tipik seyrinde mantarın yerleştiği yerde daire şeklinde bir yayılım görülür.
Özellikle canlı tüylerde yaşayan etken, uzun tüylü kedilerde bulaşmanın kolay olması nedeniyle hızlı bir gelişim gösterir.
Hastalık daha çok genç kedilerde görülür.

Hastalığın bulaşma şekli

Hastalık temas yolu ile veya mantar etkenleri ile enfekte olan fırça, kafes gibi malzemelerle bulaşır. Hastalık bulaşmış uzun tüylü kediler çevresi için enfeksiyon kaynağıdır. Ölü kıllar enfeksiyonu bulaştırmaz.

insanda Trichophytosis (Mantar)
İnsanda Trichophytosis (Mantar)
Hastalığın belirtileri

Çoğunlukla baş, kulak, kuyruk ve bacaklarda yerleşir. Trichophytosis de görülen ilk bulgu kılların kırılmasına bağlı olarak şekillenen tüy dökülmesidir. Dökülme sınırları belirgin lokal odaklar şeklindedir. Bu alanlar alanlar zamanla genişler ve birbirleriyle birleşerek harita tarzında bir görünüm oluşur. Kaşıntı ve kızarıklık görülebilecek ilk bulgulardandır. Lezyonların merkezinde renk koyulaşması ve kepeklenme gözlenir ve genellikle kıllar yeniden çıkar.

Kedide trichophytosis (Mantar)
Kedide trichophytosis (Mantar)

Ölü tüylerde yaşayamadığından sağlıklı tüylere geçiş ve hızlı bir yayılma söz konusudur. Bu nedenle erken tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hastalıktan korunma

Trichophytosis hastalığı daha çok, bazı hastalıklarla bünyenin zayıfladığı zamanlarda veya beslenme düzeninin kötü olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle beslenmeye her zaman olduğu gibi özel bir dikkat gösterilmelidir.

Sonuç

Zoonoz karekterli bu hastalığın tedavisinde dikkat edilmesi gereken konu, barınak ve kullanılan malzemelerin temizliği dışında diğer kediler ve insanlarla temasının kesilerek yayılmasının engellenmesidir.
Hastalık kronik bir hale geldiğinde tedavi süreci yıllar alabilir. Bu nedenle bu tür vakıalarda erken müdahale önemlidir.

Tüylerin kesilmesi de hastalığın yayılmasının engellenmesi açısından faydalıdır.

Makale içerikleri yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.Makale içerikleri yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

YORUM YOK