Campylobacter Enfeksiyonu 

camphylobacter jejuni, Campylobacter Enfeksiyonu
                  camphylobacter jejuni

Campylobacteriosis

Campylobacter Enfeksiyonu na neden olan kampilobakterler çeşitli evcil ve yabani hayvanların normal bağırsak floralarında bulunmakta ve bu hayvanlarda enterik ve genital sistem infeksiyonlarına neden olmaktadır. Ayrıca bu etkenler insanlarda da infeksiyon oluşturabilmektedir. Birçok türünün Vibrio cinsi içinde olduğu sanılan Kampilobakterlerden Campylobacter. fetus gebe koyun-keçi ve sığırlarda salgın şeklinde yavru atmaların, Campylobacter jejuni ve Campylobacter coli insanlarda gastroenteritisin başlıca nedenleri arasındadır.
Hastalık etkeni

Hastalığa neden olan camphylobacter jejuni dir. Kedilerde ve insanlarda gastroenteritise neden olur.

Hastalığın bulaşma şekli

Hastalık dışkıyla bulaşır. Organizma dışında yaşama şansı yoktur. Ancak dışkıların içinde 2-4 hafta kadar yaşayabilir. Hastalık insanlara bulaşabilirse de bu daha çok, fazla hijyenik olmayan ortamlar da geçerlidir.

Hastalığın gelişimi

Hastalık dışkıyla bulaşır ve kuluçka süresi 1-7 gündür. Hastanın sindirim sistemine yerleşir. Jejunum, ileum ve kolonda lezyonlara neden olur. Bölgesel lenf bezleri büyürler ve kanamaya başlarlar. Bağırsaklar kalınlaşır ve tıkanmalar görülebilir.

Hastalığın belirtileri
  • Birçok hasta semptomları göstermez
  • Genç hastalarda semptomlar daha ağır seyredebilir
  • Ateş görülebilir
  • 1-2 hafta boyunca ishal görülebilir ( zaman zaman kanla karışık olabilir )
  • Kusma görülebilir
Hastalıktan korunma

Camphylobacter günlük dezenfektanlarla ( çamaşır suyu gibi ) kolayca ortadan kaldırılabilir. Hastaların dışkıları ortalıktan temizlenmeli ve hijyene dikkat edilmelidir. Hasta hayvanlarla uğraşanların ellerini iyi yıkamaları ve çevre temizliğine dikkat etmeleri gerekir.

Sonuç

Hastalık genellikle tehlikeli değildir. Ancak ishal gibi semptomlarla ortaya çıktığında temizlik ve bakım açısından can sıkıcı olabilir. Genç hastaların tedavisi sırasında bakımlarının dikkatli yapılması ve komplikasyonlardan kaçınılması gerekir..

Makale içerikleri yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.Makale içerikleri yalnızca bilgi verme amaçlıdır. Yazılanlar doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Önceki İçerikKist Hidatik
Sonraki İçerikMantar