Ana Sayfa Kedi Kedi Genel Bilgiler Kedinin İnsan Yaşamındaki Tarihi

Kedinin İnsan Yaşamındaki Tarihi

1414

Kedinin insan yaşamındaki tarihi

Kedilerin insan yaşamına girişinin yaklaşık 5000 yıl öncesine dayandığı tahmin edilmekte idi. Bu döneme ait araştırmalarda Afrika da özellikle de Mısır’da kedi resimleri ve heykelleri, ölen kişinin kedisi ile birlikte mumyalanarak gömüldüğü mezarlar bulunmuştur. Bu eserler kedinin insan yaşamındaki tarihinin ilk izlerini taşımaktadır.

babstet figürü, Kedinin insan yaşamındaki tarihi
Bir ahite kazınmış kedi figürü

Ayrıca bir kediyi bilerek veya kaza ile öldüren kişilere ağır cezalar verilmesi de bizlere Mısır’da kediye verilen önemi yansıtmaktadır.

Mısır halkı için kedi tanrısı anlamına gelen “Bastet’’; verimlilik, neşe ve sevgiyi temsil ediyordu. Kedi başlı kadın olarak tanımlanan bu tanrıça, Mısır da kedilerin tapınırcasına sevildiğinin ve değer verildiğinin en büyük kanıtıdır.

İlişkide ilk temeller…

Doğası gereği özgürlüğüne düşkün olan kedilerin insanoğlu ile ilk ilişkilerinin kendi çıkarları doğrultusunda gerçekleştiği varsayılmaktadır. Büyük ekim alanlarına sahip olan Mısır’da büyük depolarda saklanan buğdayın, baş düşmanı olan farelerin, kediler tarafından avlandığını gören insanlar kedilerin bakımını üstlenerek kedigiller ile ilişkinin ilk temellerini atmışlardır.

Zaman içinde; insanlar ile böyle büyük bir sorundan kendilerini kurtaran kediler arasında ki dostluk gelişmiş ve kedi insan yaşantısının vazgeçilmez bir parçası halini almıştır.

Afrika kıtasında böylesine kabul gören kedilerin, Avrupa kıtasına geçişi deniz ticaretinin başladığı dönemlerde denk gelir. Gemi yolculuğuna kolay adapte olabilen kediler, gemilerde fareleri yedikleri için gemiciler tarafından da beslenmeye başlanmış ve bu durum geçişin kolay olmasına olanak vermiştir.

Avrupa kıtasında kediye bakış…

11. yy da Avrupa’da yaygınlaşmaya başlayan kediler hakkındaki görüşler kiliselerin etkisiyle oldukça değişmiştir. Kedilerin; günahların taşıyıcısı olduğu, kedilere işkence yapılarak öldürmenin günahlardan arınmak için bir yol olduğu ve siyah kedilerin şeytanın kuklası olduğu gibi görüşler yaygınlaştı. Kedileri birçok uğursuzluğun ana sebebi, hain ve kötü niyetli olarak tanımlandı. Yaklaşık 13.yy’a kadar bu görüş etkinliğini korudu.

Kedinin insanlarla ilk ilişkisinin 5000 yıl önceye dayandığı görüşü Fransız araştırmacıların Kıbrıs’ın güneyinde 9 bin yıllık bir mezarda bir insanın kemiklerinin yanında bir kedinin kalıntılarını bulmasıyla bu gün için geçerliliğini yitirmiştir.

Amerikan Silence dergisinde yer alan habere göre, adada araştırmalarını 1992’den beri sürdüren Fransız Koleji’nden Jean Guilaine yönetimindeki ekip tarafından bulunan bu mezarın 9000-9500 yıllık olduğu tahmin ediliyor. Araç, gereç ve süs eşyalarının bulunduğu mezardaki insan kalıntısının yaklaşık 20 santimetre yanındaki küçük bir çukura bütün halinde gömülmüş olarak bulunan kedi kalıntıları, yaklaşık 30 yaşında olduğu sanılan insanla kedi arasında bağ olduğunu göstermekteydi. Bu da kedinin 9 bin yıl önce evcilleştirildiğinin bir kanıtı olarak kabul görmüştür.

Mezar kalıntılarında bulunan bu kedinin, bugünkü evcil kedilerden daha büyük ve vahşi olan Felis silvestris türü olduğu, yaklaşık 8 aylık ve erişkin bir kedi boyuna ulaştığı belirtildi.

Binlerce yıl önce insan yaşamına girmiş olan bu estetik ve gizemli hayvanlar bugün ise, sevgi alışverişi yaptığımız ve yalnızlığımızı paylaşan arkadaş olarak insan yaşamında bir aile bireyi olarak yerini almıştır.

YORUM YOK