Ana Sayfa Kedi Kedi Eğitim Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

2938
Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?
Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Evcil kedilerimizin ilk aldığı eğitim hiç şüphe yok ki tuvalet eğitimidir. Ancak kediler içgüdüsel olarak barındığı sahiplendiği ortama pislemezler ve tuvalet konusunda mahremiyetine özen gösterme eğilimindedirler. Bu makalemizde; Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?, Kum Kabı ve Kum Seçimi Nasıl Yapılır?, Temizliği Nasıl Yapılmalıdır? gibi sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yavru Kedi Tuvalet Eğitimi

Tıpkı yetişkin kediler gibi yavru kedileriniz de tuvalet konusunda mahremiyete önem verecektir. Bu sebeple kedi kum kabını kolaylıkla ulaşabileceği ancak kimsenin görmeyeceği, sessiz ve güvenli olduğunu düşündüğünüz bir yere yerleştirmelisiniz. Ayrıca bu yerin yattığı ve yemek yediği yerden uzakta bir yerde olmasına dikkat ediniz.

Eğer yavru kedinizi sokaktan almadıysanız ve kedi kumu kullanan bir anneye sahipse;  annesinin yanında kum kabı kullanımını öğrenmiş olacaktır. Size düşen beslenme sonrasında kedinize kum kabının / tuvaletin yerini göstermek olacaktır.

Yavru kedinizi sokaktan aldınız ve daha önce kum kabı ve kedi kumu ile hiç tanışmamış bir yavruya sahipsiniz. Bu durumda ne yapacaksınız?

Her ne kadar yavru kediniz annesinden kedi kum kabı ve kedi kumu kullanımı konusunda eğitim almamış olsa da; bulundukları ortamın dışında doğal kum, toprak vs gibi yerlere tuvaletlerini yapacakları konusunda eğitilmişlerdir. Bu durumda, yukarıda yazdıklarımızın dışında yapmanız gereken tek şey; yavru kedinizi kum kabı ve kedi kumu ile tanıştırmak olacaktır.

Bunun için en ideal yöntem kedi kumu üzerine yavrunuzun oynamayı sevdiği bir oyuncağı koymanız ve yavrunuzun kuma temas etmesini sağlamak olacaktır. Böylece yavru kedinizi kedi kumu ile tanıştırmış ve kendisine zarar vermeyen bir nesne olduğunu öğretmiş olacaksınız.

Kedinizi gece yatmadan önce, sabah erkenden ve her öğünden sonra kum kabına götürmeye bir süre devam edin. Ta ki kediniz kum kabının bulunduğu yeri kendisi keşfedene dek. Emin olun bu süre çok kısa sürecektir.

Kedi Kum Kabı ve Kum Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle kediniz için en uygun kum kabını seçmelisiniz.

 • Kediniz yavru ise; yüksekliği fazla olmayan ve içine girmekte zorlanmayacağı yavru kediler için üretilmiş kum kabı almanız yararlı olacaktır.
 • Yavru kediler genellikle kapalı kedi tuvaletlerine girmekten çekinirler. Bu sebeple açık kedi tuvaleti seçmenizi öneririm.
 • Yetişkin kediler için seçim tamamen sizin tercihinize bağlıdır. Dilerseniz açık kedi tuvaleti, dilerseniz kapalı kedi tuvaleti seçebilirsiniz.
 • Yavru kediniz için kum seçerken; geldiği yerde kristal slika ise kristal slika kum, bentonit kedi kumu ise, bentonit kum, hatta parfümlü kedi kumu kullanılıyor ise aynı aromalı kedi kumu  kullanmaya özen göstermelisiniz. Sonrasında kendi isteğinize göre değişiklik yapabilirsiniz.
 • Kum seçiminde doğal, kimyasal madde içermeyen kum türlerinden kullanmalısınız. Benim tavsiyem genelde doğal bentonit kumlardır. Dilerseniz doğal diğer kumları da kullanabilirsiniz.
 • Kum çeşitleri ve özellikleri ile ilgili ayrıntılı makalemizi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.
 Kedi Tuvaleti / Kedi Kum Kabı Temizliği Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Kedi kum kabınızı düzenli olarak boşaltınız. Kumun kirli olması durumunda kullanmak istemeyecektir.
 • Birçok deterjan ve özellikle çamaşır suyu kediler için toksiktir. Bu nedenle kum kabını, duru suyla yıkayınız, sonra koku ve lekeleri çıkarmak ve hijyen için %10 oranında biyolojik toz deterjanla hazırladığınız solüsyonu kullanın. Başka bir şey kullanmamak en doğrusu olacaktır.
 • Gebeyseniz, kum kabını başkasının temizlemesi sağlamaya çalışın yada kaliteli lastik eldiven kullanın ve temizlikten hemen sonra ellerinizi yıkayın. Bu önlem çok nadir görülen Toksoplazma Enfeksiyonu için güzel bir önlem olacaktır.
Zaman Zaman Yaşanabilecek Kazalar 

En akıllı yavru kediler için bile, zaman zaman kaza olması kaçınılmazdır. Bu küçük kazalar sebebiyle asla kedinizi cezalandırmayın. Kum kabını kullandığında küçük ödüller verin. Ayrıca aşağıda listelenen durumların da bu kazalara sebep olabileceğini unutmayın.

 • Kedi kumu tepsisi kirlenmiş olabilir.
 • Dikkat çekmeye çalışıyor olabilir.
 • Alanını başka birinin istila ettiği duygusuna kapılmış olabilir.
 • Cinsel olgunluğa ulaşmış olabilir.

Yavru ve Yetişkin Kedi Tuvalet Eğitimi adlı makalemizin uzunluğuna bakarak bu sürecin sancılı ve uzun süren bir süreç olduğunu düşünmeyin. Çok kısa bir sürede kedinizin kum kabını kullanmaya başladığını göreceksiniz.

YORUM YOK