Ana Sayfa Kedi Kedi Aşıları Leukosis Aşısı

Leukosis Aşısı

1350
Leukosis Aşısı
Leukosis Aşısı

Leukosis Aşısı

Leukosis Aşısı; lösemi aşısı veya leukemia aşısı adlarıyla da bilmektedir. Bu hastalığın etkeni Feline leukaemia virüs (FeLV)’dur. Leukemie özellikle kan hücrelerinin oluşumu ile ilgili lenfoid dokularda tümör ile karakterize öldürücü bir viral hastalıktır. Virüs genellikle salya ile bulaşır. Tükürük, burun akıntısı, dışkı, vajinal akıntı ve kan yolu ile de bulaşma olabilir. Virüsün taşınmasında bulaşık su ve mama kapları da rol oynamaktadır.
Hastalığın yayılmasında virüs miktarı, konakçının direnci, yaşı ve bağışıklık sistemi etkili olmaktadır.
Hastalığın spesifik bir tedavisi yoktur. İmmun (Bağışıklık) sistemi destekleyici tedavilerin yanında semptomatik tedaviler de yapılabilir. Ancak olumlu bir sonuç almak pek mümkün değildir.
Hastalığın yayılmasını önlemede en etkin yol aşılamadır. Kediler, leukosis virüsünün neden olduğu hastalıktan korunmak amacıyla 9 haftalık veya daha büyük kedilerin aşılanmasında yapılır. 3 ile 4 hafta içinde tekrarı yapılır. Bu amaçla başlangıçta 2 doz uygulanır. Yılda bir kez yapılan tekrarlama ile hastalıktan korunma sağlanabilir.
Hastalık enfekte olmuş hayvana aşı yapılması hastalığın şiddetini artıracaktır. Bu sebeple Leukemie aşısı yapılmadan önce kesinlikle Leukemie testi yapılmalıdır. test sonucunun negatif çıkması durumunda aşı yapılabilmektedir.

YORUM YOK