Kist Aşısı

Genellikle kist aşısı diye bilinen bu uygulama aslında bir antiparaziter uygulamadır.

Bu uygulama iç parazitlerinden (dahili parazitler) kaynaklı enfestasyonların engellenmesine ve sağaltımına yöneliktir. Halkalı (tenya), kancalı parazitler ve şeritler bu iç parazitlere örnektir.

Bu uygulama hayvan sağlığı açısından olduğu gibi insan sağlığı açısından da önemlidir. Bilindiği gibi kediler tüy döken canlılardır. Bu tüylerin üzerine bulaşmış parazit yumurtaları özellikle de echinococ yumurtaları insan sağlığı açısından önemlidir. Bu parazit kedilerin ince bağırsağında yaşar ve yumurtalarını dışkıyla dış ortama çıkarır. Bulaşma, parazite karşı aşılanmamış kedilerin, tüylerine bulaşan yumurtaların veya enfekte hayvanın dışkısıyla kontamine olmuş yiyeceklerin (marul, maydanoz…), insanlar tarafından herhangi bir şekilde ağız yoluyla alınması sonucu olur. Bu echinococ yumurtalarının ağız yoluyla alınması sonucunda da insanlarda hidatik kist şekillenir. Kistler karaciğer, böbrek, kalp, pankreas, beyin ve göz gibi organlara yerleşir, değişik boyutlarda kistler oluşturur ve yerleştiği organlarda işlevsel bozukluklara neden olurlar. İlerlemiş olaylarda kistin patlaması ölüme neden olabilir. (Kist Hidatik hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

Bu nedenle kediler parazitlere karşı düzenli olarak ilaçlanmalıdır. Kist aşısı kedinin yaşadığı ortam, dışarıya çıkıp çıkmaması, beslenme şekli, hastalığa yakalanma riski gibi faktörler göz önüne alınarak 3, 4 veya 6 aylık aralıklarla tekrarlanır. Parazitin çok yoğun olduğu bölgelerde uygulama sıklığı daha da artırılabilir.

Anti-Paraziter uygulamasının üç farklı yöntemi vardır;

  • Enjektabl (iğne) formu, yağlı bir eriyik olduğundan dolayı yakıcıdır. Bu nedenle yapıldığı yerde ağrı veya şişlik oluşabilir.
  • Tablet formu, kediler genellikle yiyecek konusunda seçici oldukları için bir çok kediye tablet yutturmak güçtür.
  • Spot-on formu, ense damlası olarak ta bilinen bu yöntem uygulaması en pratik yöntemdir.
Kist aşısı Spot-on, ense damlası uygulaması
Kist aşısı Spot-on, ense damlası uygulaması

Önceki İçerikLeukosis Aşısı
Sonraki İçerikYavru Kedilerde Beslenme