Karma Aşı (FCV+FHV+FPV)

Karma aşı, gençlik aşısı ve diş aşısı olarak da bilinmektedir. Karma aşı aslında üç rahatsızlığa “Feline Calicivirus”, “Feline Herpes Virus” ve “Feline Panleukapenia Virus” karşı yapılan toplu bir aşıdır.

feline calicivirus semptom
feline calicivirus semptom
Feline Calicivirüs

Kedilerde ağız ülserlerine ve solunum yolları enfeksiyonuna neden olan hastalık bulaşıcıdır. Özellikle enfekte olmuş yavru kedilerde ölüm oranı yüksektir.
Hastalığın özellikle solunum yolu ile bulaşması çabuk ve kolay yayılmasına neden olmaktadır. Ayrıca etken kedilerin tüm vücut atıklarında (salya, burun akıntısı, göz yaşı, idrar, dışkı) bulunabileceğinden bulaşma hızlı ve kolay olmaktadır. Tek korunma yöntemi aşılamadır.

Feline Herpes Virus ün yol açtığı gözlerdeki akıntılar ve kızarıklıklar
Feline Herpes Virus ün yol açtığı gözlerdeki akıntılar ve kızarıklıklar
Feline Herpes Virus

Kedi nezlesi adıyla da bilinen ve ülkemizde oldukça yaygın görülen bu virüs, üst solunum yolu enfeksiyonlarına yol açar. Çok bulaşıcı olan bu hastalık yetişkin ve daha sık yavru kedilerde ölüme yol açar.
Öncü semptomları öksürme, burun akıntısı, kusma, göz aklarında kızarıklıklar ve hatta göz akıntısı ve bazen yüksek ateş ve iştahsızlıktır. Semptomlar genelde 4 ile 7 gün arasında sona ererken, ikincil bakteriyel enfeksiyonlar, semptomların haftalarca sürmesine sebep olabilir. Hastalık, Sinüzit ve ampiyemle sonuçlanabilir. Hastalık, hamile kedilerde, genellikle gebeliğin altıncı haftasında, düşüğe yol açabilir. Küçük yaşta enfeksiyona tutulmak, kalıcı sinüs ve burun hasarına yol açabilir. Tek korunma yöntemi aşılamadır.

Feline Panleukapenia Virus

Kediler arasında oldukça yüksek oranda bulaşıcı olan viral bir hastalıktır. Kedilerde, özellikle yavrularda ölüme yol açan virüs kusma, iştahsızlık ve çoğunlukla kanlı bir ishalle kendini belli edebileceği gibi hiçbir belirti göstermeden de etkili olabilir. Bu virüs çok yüksek sıcaklıklarda ve nemli ortamlarda bile yaşayabilen çok güçlü bir virüstür. Tek korunma yöntemi aşılamadır.


Adından da anlaşılabileceği gibi karma aşı, yukarıda saydığımız hastalıklara karşı bağışıklık oluşturan maddeleri içermektedir. Hastalıklara karşı verilen bağışıklık sürelerinin yavrunun anneden aldığı maternal antikor seviyesine bağlı olarak değişiklikler gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle karma aşı uygulamasına yavru 6-10 haftalık olduğunda başlanmalı, aşı 3-4 haftalık aralıklarla yavru 15-20 
haftalık yaşa ulaşıncaya kadar tekrarlanmalıdır. Bu programla yavruların yaklaşık %95’inde güvenli bir bağışıklık oluşturulabilmektedir. Karma aşı yıllık olarak tekrar edilmelidir.

Önceki İçerikKedilerde Aşı Programı
Sonraki İçerikKuduz Aşısı